Stalin pomimo podpisania paktu Ribbentrop- Mołotow, 23 VIII 1939 r, prowadził własną politykę podboju Europy. Zażądał podpisania układów wojskowych z Litwą, Łotwą i Estonią. Oczywiście te państwa się zgodziły. Czy miały inny wybór?

Źródło

Natomiast od Finlandii, Stalin zażądał przesunięcia granicy radziecko-fińskiej. Rząd Finlandii odrzucił „propozycję”, co wiązało się z wybuchem wojny zimowej. 30 listopada 1939 r wojska radzieckie wkroczyły do Finlandii. Plan Stalina był prosty- w ciągu tygodnia zająć Finlandię. Jednak warunki zimowe panujące w Skandynawii utrudniły realizację planu. Ogromny mróz zabił tysiące żołnierzy. Sprzęt nie działał. W końcu Sowieci przełamali obronę fińską. Finlandia liczyła na pomoc min. Wielkiej Brytanii, Francji, ale się nie doczekała.

Wojna zimowa zakończyła się 12 marca 1940 r podpisaniem pokoju, na mocy, którego Finlandia straciła ok.10% swojego terytorium. Pierwsze zwycięstwo Stalina, zaniepokoiło Hitlera, który przestał traktować przywódcę Sowietów, jak przyjaciela.

Źródło

Reklamy