Hitler planował zajęcie Francji od zachodu, jednak system umocnień-Linia Maginota były nie do pokonania. W tej sytuacji Niemcy ruszyli przez Ardeny, pokonując po drodze Belgię i Holandię.

Źródło

Niemiecka ofensywa ruszyła 10 maja 1940 r. w dwóch kierunkach.  Jedna część armii pomaszerowała na Belgię i Holandię, a druga w kierunku Morza Północnego. Rozpoczęła się bitwa flandryjska, która załamała morale armii francuskiej. Niemcy w kolejnych starciach przełamywali linie obrony, wywołując chaos i zniechęcenie Francuzów.

14 czerwca Niemcy wkroczyli do zbombardowanego Paryża. Kilka dni później nowym premierem Francji został Philipe Petain, który uznał, że dalsza walka nie ma sensu.

Petain 22 czerwca 1940 r. podpisał zawieszenie broni w lasku Compiegne. Na mocy tego układu do III Rzeszy włączone zostały Alzacja i Lotaryngia. W części nieokupowanej utworzono państwo Vichy. Nowe władze francuskie musiały współpracować z Niemcami.

Część Francuzów była przeciwna kapitulacji  i nie pogodziła się z hańbiącą porażką. Do tej grupy należał min. gen. Charles de Gaulle, który założył Komitet Wolnej Francji.

Źródło

Reklamy